вівторок, 27 грудня 2022 р.

 

Здоров'язберігаючі технології в освіті

Відомо, що поняття «здоров'я» визначається ЮНЕСКО як відсутність патологічних відхилень в організмі та стан повного комфорту – фізичного, психічного та соціального. Правомірно і потрібно також додати, як і духовного. Щодо здоров'язберігаючої технології в системі освіти дане визначення можна представити в наступній конкретизації: здоров'я - це такий психофізичний і духовний стан учнів, який забезпечує їм досить високий рівень інтелектуальної та фізичної працездатності, а також адаптованості до навчального, соціального і природного середовища, що постійно змінюється.

З цього випливає, що метою здоров'язберігаючої освітньої технології має виступати забезпечення умов фізичного, психічного, соціального та духовного комфорту, що сприяють збереженню та зміцненню здоров'я суб'єктів освітнього процесу, їх продуктивної навчально-пізнавальної та практичної діяльності, заснованої на науковій організації праці та культурі здорового способу життя особи.

Мета здоров'язберігаючої технології необхідно співвіднести із загальною метою освіти, яка протягом багатьох років періодично змінювалася залежно від соціального замовлення, потреб суспільства, уявлень про завдання системи освіти. Ця тенденція властива і зарубіжним системам освіти. На основі логічно складних уявлень про здоров'язберігаючу освітню систему можна зробити висновок, що загальна мета в освіті повинна полягати в наступному: навчити мислити, працювати, сформувати стійкі якості самореалізованої творчої особистості і підготувати її фізично, психофізично і духовно до майбутнього самостійного життя в умовах суспільства, що постійно змінюються.

 

Наразі, слід зазначити, що у зв’язку з воєнним станом в країні,  діти потребують набагато більше уваги до свого психічного, фізичного здоров’я та самопочуття. Слід акцентувати увагу на уроках ЛФК на вправах з розслаблення, стречинга, а також на корекцію дихання. Дуже добре впливають на всебічний розвиток вправи з нейрогімнастики. Вони допомагають сконцентруватись на виконанні вправ, а в перспективі допомагають «перемикати»  нервову систему.

Також дуже гарний результат від дихальних вправ. Дихання це те, що людина робить з перших хвилин життя. І це те, на що ми майже не зважаємо уваги. Але завдяки правильному диханню можна навчитись як заспокоювати себе самостійно без допомоги інших, так і привести себе до стану активності і фізичної зібраності. Саме дихальні вправи допомагають прийти до ладу і навчитись контролювати й стабілізувати свій стан під час нервових переймань. Тому слід приділяти особливу увагу на уроках дихальним вправам.

Хочеться також зробити акцент на вправах зі стречингу. Під час вправ на розтяжку спостерігається гармонійний розподіл енергії у всьому організмі+ відстежується покращення загального стану всіх систем. І також це сприяє всебічному фізичному розвитку дітей, бо нові види руху формують нові нервові зв’язки, що також сприяє всебічному розвитку дитини і додає впевненості.

Слід зазначити про необхідність комплексного використання даних методів у проведенні уроків з ЛФК. Особливо в умовах дистанційного навчання. І найголовніше, що всі вправи дуже зручно виконувати вдома без спеціального спорядження і в будь-який час. Також можна інтегрувати в інші дисципліни для покращення сприйняття учбового матеріалу впродовж уроку.

 

ЛФК 6-Б 3.06.25